„Wsparcie kadr zarządzania w Twojej firmie”
Zrozumienie wpływu procesów migracji na sytuację i możliwości kształtowania polityki HR we własnej organizacji. Przygotowanie organizacji na pozyskiwanie i wykorzystanie potencjału migrantów przybywających do Polski – ze szczególnym uwzględnieniem pracowników z Ukrainy. Dostosowanie firmy i stanowisk pracy do osób z zagranicy (w tym kwestie prawne, językowe, integracja).
Charakteryzuje trendy społeczno-gospodarcze oraz zjawiska kształtujące procesy migracyjne oraz ich wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw.
Rozpoznaje podstawowe motywy podejmowania pracy w Polsce przez różne grupy migrantów.
Określa główne wyzwania polityki HR własnej organizacji związane z procesami migracyjnymi.
Rozpoznaje aktualne regulacje prawne (w tym związane z zezwoleniami na pracę, legalizacją pobytu, uznawaniem kwalifikacji i dyplomów itp.) dotyczące zatrudniania pracowników z zagranicy – ze szczególnym uwzględnieniem osób z Ukrainy.
Identyfikuje metody pozwalające weryfikować potencjał, kwalifikacje i kompetencje zawodowe pracowników z zagranicy i dopasować do nich odpowiednią ofertę pracy.
Przygotowuje i wdraża rozwiązania ukierunkowane na kształtowanie w firmie przyjaznego środowiska pracy dla osób z zagranicy.
Dostarcza oferty pracy (sam i/lub we współpracy ze specjalizującymi się w tej kwestii firmami, instytucjami) do odpowiednich grup kandydatów.
Skutecznie wdraża nowych pracowników z zagranicy do pracy na bazie usystematyzowanych programów zapewniających ich adaptację, integrację oraz sprzyjających efektywnej pracy.
Organizuje pracownikom z zagranicy odpowiednie wsparcie organizacyjne, językowe i prawne, związane z ich pracą w Polsce.
Wprowadza rozwiązania eliminujące bariery językowe między pracownikami z różnych krajów.
Kształtuje wizerunek firmy otwartej na współpracę z osobami z różnych krajów.
Sprawnie identyfikuje i rozwiązuje wszelkie konflikty, które mogą być powiązane z różnicą stylów pracy migrantów z różnych krajów. Aktywnie identyfikuje oraz eliminuje zagrożenia związane z ewentualnymi nadużyciami względem pracowników z zagranicy.
1. Test kompetencyjny na bazie metodologii Sytuacyjnego Testu Decyzyjnego (Situational Decision Test). Minimum pięć pytań sytuacyjnych odnoszących się do opisanych w kompetencji efektów uczenia.
2. Test wiedzy dotyczący regulacji pracy osób z zagranicy. Minimum 10 pytań jednokrotnego wyboru.
3. Zadanie praktyczne / ćwiczenie – przygotowanie programu wdrożeniowego (onboarding) dla grupy nowych pracowników z Ukrainy.
Do odbycia szkolenia niezbędny będzie dostęp do Internetu oraz urządzenie techniczne pozwalające na prowadzenie wideo rozmowy.